تبلیغات
FOOD&BEVERAGE MANAGEMENT - کافه نادری
 

ساختمان كافه و هتل نادری تهران به شماره ثبت 10446 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.


در سال 1307 یكی از نخستین مجموعه‌های تفریحی به سبك غربی در خیابان نادری (جمهوری فعلی) تأسیس و افتتاح گردید. این مجموعه شامل هتل، كافه و قنادی بود. معماری این مجموعه نیز همانند كاربری آن، متأثر از نمونه‌های غربی بود و در این معماری التقاطی، در كنار محور تقارن عمودی و استفاده از مصالح بومی نظیر آجر، از تراسهایی گشوده رو به خیابان كه نشانگر برونگرا بودن یك مجموعه می‌باشد استفاده شده بود و گشایش این مجموعه با معماری و عملكرد خاص آن تأثیرات شگرفی در جریانات روشنفكری دهه‌های دوم و سوم قرن معاصر (سال‌های 1310 تا 1330) گذاشت.
به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، این مجموعه در آن زمان هتل - رستوران نادری نام داشت كه بعدها به دلیل ویژگی‌ها و اهمیت خاص كافه‌ی آن، به كافه‌ی نادری شهرت پیدا كرد. محلی كه صادق هدایت، بزرگ علوی، مجتبی مینوی و بسیاری دیگر از بزرگان هنر، ادب و فرهنگهای این مرز و بوم شبهای بسیاری را در آن به بحث و مجادله گذراندند.
در دهه‌ی 50 به دلایلی نامعلوم مجموعه‌ی نادری در آتش سوخت، این سرنوشت می‌توانست برای هر مجموعه تفریحی دیگر، در حكم پایان زندگی آن باشد؛ اما اهمیت كافه‌ی نادری كه در آن زمان پاتوق افرادی نظیر جلال آل‌احمد و فروغ فرخزاد بود و همچنین نیاز كلیت جامعه به فضاهایی این چنین، مانع از آن شد كه كافه‌ی نادری صرفاً به خاطره‌ای بدل شود و بدین سبب بازسازی مجموعه با شكل و شمایل مدرن صورت گرفت.
مجموعه‌ی هتل و كافه‌ی نادری دارای دو دسترسی از خیابان جمهوری است كه در میان این دو ورودی جداگانه‌ای به هتل و كافه، قنادی نادری قرار گرفته است. بعد از ورود به ساختمان از در هتل در طبقه‌ی همكف لابی بزرگی قرار دارد و در طبق دوم اتاق‌های متعدد هتل در دو سمت راهرو به عنوان فضایی ارتباط‌دهنده قرار گرفته‌اند كه الگویی خطی به دست می‌دهند. كافه به دو بخش تقسیم می‌شود. یكی فضای اصلی كافه كه در مركز مجموعه قرار گرفته كه به عنوان رستوران مورد استفاده قرار می‌گیرد و حیاط باغی است با آبنمایی در میانه و پوشیده از درختانی سرسبز كه سنی كوچك در گوشه‌ای از‌ آن قرار گرفته است. نمای اصلی مجموعه متقارن است؛ گو اینكه دیگر از قوسهای قدیمی چیزی به چشم نمی‌خورد و بنا مطابق معماری دوره‌ی مدرنیسم تغییر یافته و پنجره‌های ساده و مستثیل شكل كل نما را پوشش می‌دهند.


این بنا كه كاربری اولیه خود را به عنوان هتل و كافه رستوران حفظ كرده است در حال حاضر در اختیار سازمان اقتصادی كوثر وابسته به بنیاد شهید انقلاب اسلامی است.

// setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);